четвер, 17 березня 2016 р.

Звернення стягнення на кошти боржника юридичної особи

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Одним із заходів примусового виконання рішень є звернення стягнення на кошти та інше майно (майнові права) боржника, зокрема боржника – юридичної особи.
В умовах наявності підприємств, організацій та установ різних форм власності для ефективної діяльності органів державної виконавчої служби України важливу роль відіграє правильне розуміння та застосування ст. 65 Закону України «Про виконавче провадження», якою визначено порядок звернення стягнення на кошти боржника – юридичної особи.
Зокрема, враховуючи вимоги даної статті, готівка в національній та іноземній валюті, що перебуває в касах або інших сховищах боржника-юридичної особи, підлягає невідкладному вилученню після її виявлення та складання відповідного акта державним виконавцем. Копія акта вручається представнику боржника - юридичної особи. Вилучена  готівка  зараховується  на  відповідний  рахунок органу  державної виконавчої служби не пізніше наступного робочого дня з моменту вилучення.
У порядку встановленому Законом України  «Про виконавче провадження», державний виконавець має право звернути стягнення на кошти боржника - юридичної  особи,  що  перебувають  у  банках або інших фінансових установах. Інформацію про наявні  у боржника рахунки і вклади державний виконавець отримує в податкових органах,  інших органах державної влади, підприємствах, установах та організаціях. Необхідно також зазначити, що у  випадках, передбачених законодавством, державним виконавцем може бути звернено стягнення на кошти боржника – юридичної особи, які знаходяться на рахунках, відкритих боржником-юридичною особою через свої філії, представництва та інші відокремлені підрозділи.
Незважаючи на досить різноманітні повноваження державних виконавців щодо звернення стягнення на кошти боржників, Законом України «Про виконавче провадження» також передбачена заборона про звернення стягнення на кошти:
-        що перебувають на спеціальному рахунку експлуатуючої організації (оператора) відповідно до Закону  України «Про впорядкування питань, пов’язаних із забезпеченням ядерної безпеки»;
-        що знаходяться на поточних рахунках із спеціальним режимом використання, відкритих на виконання статей 19-1 та 26-1 Закону України  «Про  теплопостачання» та статті 15-1 Закону України «Про електроенергетику».
Особливу увагу боржників-юридичних осіб хочеться звернути на той факт, що коли боржник  умисно  не  виконує судове рішення і відкриває нові рахунки у банках чи  інших  фінансових  установах,  державний виконавець  надсилає  відповідним правоохоронним органам матеріали для притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності.

Заступник начальника відділу
державної виконавчої служби
Літинського районного управління юстиції                        Руслан Іванишин

Немає коментарів:

Дописати коментар